Grupa Misyjna

Grupa misyjna

Dzieło Misyjne Dzieci zostało założone w roku 1843 we Francji. W Polsce istnieje od 1858 roku. W roku 1922 Misyjne Dzieło Dzieci zostało uznane za: Papieskie. W ten sposób zostało podkreślone, że udzielanej przez nie pomocy wszystkim dzieciom patronuje Papież.

Pomoc dzieciom na całym świecie jest bardzo potrzebna, ponieważ wiele z nich nie zna Ewangelii ani nie ma dostępu do nauki. Cierpią z powodu głodu, chorób, opuszczenia oraz doznają różnego rodzaju przemocy.
Odpowiadając na wezwanie Ojca św. Jana Pawła II, zawarte w encyklice „Redemptoris Missio”, w naszej parafii powstała grupa Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci.

XVIII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych 9 stycznia 2016r. Mielec

W Mielcu w kościele pw. Ducha Świętego spotkało się około1700 dzieci z 64 parafii diecezji tarnowskiej. W śród nich była 27 osobowa grupa Kolędników Misyjnych z naszej parafii. Eucharystii przewodniczył ks. bp Andrzej Jeż. W swoim kazaniu ksiądz biskup ukazał trud kolędowania i szlachetność serc kolędników, która przekłada się na konkretną pomoc dzieciom z krajów misyjnych. Gościem spotkania był ksiądz Marek Dziedzic,były misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej który przed wielu laty odwiedził parafię Jadowniki.

Kolędnicy mogli się też spotkać z panią Magdaleną Iwan, która w styczniu 2016 r. udaje się z posługą w Bagandou w RŚĄ, a także oglądnęli film nawiązujący do dwóch męczenników peruwiańskich. Dzieci zapamiętają radosną animacje misyjną, wspólny śpiew i tańce.

Kolędowanie

Cristo causai rajcu”(czyt. Kristo kausaj rajku) – oddali życie dla Chrystusa.

Ojcowie Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek- to patroni tegorocznych Kolędników Misyjnych.

Dzieci, które jako Kolędnicy Misyjni z radością głosili wieść o narodzeniu Syna Bożego zanieśli błogosławieństwo do 900 domów naszej parafii. Starali się uwrażliwić nasze serca na potrzeby dzieci, które Jezusa nie znają, żyjąc w nędzy duchowej i materialnej. Pragniemy, by to kolędowanie zbliżyło nas wszystkich do Chrystusa i przez to przyczyniło się do poznania Bożej miłości przez dzieci z Republiki Konga, Demokratycznej Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykańskiej, Kamerunu, Burkina Faso, Kazachstanu, Jamajki, Boliwii, oraz Madagaskaru.

Wszystkim, którzy przyjęli Kolędników Misyjnych składamy serdeczne Bóg zapłać!

Zakończenie kolejnego roku formacji PDMD

20 czerwca 2015r. Grupa Misyjna zakończyła siedemnasty rok formacji misyjnej pod hasłem „Ojcze nasz”. Trzydzieścioro dwoje dzieci i młodzieży z jadownickich szkół starało się pogłębiać swoją wiarę. Dzieci uświadamiały sobie prawdę, że przez chrzest święty każdy chrześcijanin jest powołany do głoszenia Dobrej Nowiny.

PDMD z naszej parafii stara się realizować to powołanie przez

- cotygodniowe spotkania,

- nabożeństwa misyjne,

- różaniec misyjny,

- kolędowanie,

- Tydzień Misyjny,

- spotkania z misjonarzami,

- współpracę z fundacją „Dzieci Afryki”

- adopcję serca,

- kiermasze misyjne,

- czytanie „Świata Misyjnego”

- systematyczne ofiary na misje,

- modlitwę za rówieśników .

Po wakacjach zapraszamy chętne dzieci do zaangażowania się w misyjną działalność na rzecz rówieśników nie znających jeszcze Jezusa.

Spotkanie z misjonarzem księdzem Mateuszem Dziedzicem.

8 stycznia 2014r. gościliśmy w naszej szkole księdza Mateusza, który pięć lat przebywał na misjach w Republice Środkowej Afryki. 44 dni spędził w niewoli w buszu, porwany przez rebeliantów środkowoafrykańskich. O szczegółach porwania i uwolnienia, a także o trudnej pracy misjonarza w Afryce z wielkim zainteresowaniem słuchali nasi uczniowie. Dzieci obejrzały również ciekawe zdjęcia i filmy ukazujące życie rówieśników na Czarnym Lądzie. Szkoła, szpital, jedzenie i zabawa tak bardzo różnią się od tego czego doświadczają dzieci z Polski, że trudno uwierzyć jak odmienne są te dwa światy.

Grupa Misyjna z wielkim zaciekawieniem oglądała na zdjęciach szpital i studnię głębinową, która powstała przy udziale Kolędników Misyjnych również z Jadownik.

Ubogaceni wiarą i radością księdza Mateusza postanawiamy gorliwiej angażować się w sprawy misji.

Wyjazd na XVII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych 10 stycznia 2015, Dobra k/Limanowej

XVII Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych.

W sobotę, 10 stycznia 2014r. ponad półtora tysiąca kolędników misyjnych z całej diecezji tarnowskiej przyjechało do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Dobrej k/Limanowej, by uroczyście zakończyć tegoroczne kolędowanie.

Wśród nich była trzydziestoosobowa grupa z Jadownik.

Uczestniczyliśmy w animacji misyjnej, którą prowadził ks. Piotr Boraca. Obejrzeliśmy film który pokazywał w jaki sposób wykorzystywane są środki zebrane przez kolędników misyjnych. Ksiądz misjonarz Mateusz Dziedzic powiedział świadectwo o swojej pracy misyjnej oraz porwaniu i uwolnieniu z rąk rebeliantów w RŚĄ. Po poczęstunku wzięliśmy udział we Mszy św. pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Jeża.

Nawiązując do hasła kolędowania „Ma toto ti amolenge!”, czyli „Usłysz płacz dzieci!”, biskup mówił w homilii o wielkim pragnieniu zakończenia dziecięcych dramatów, cierpienia i łez. Prosił o modlitwę w tej intencji.

Bp Andrzej Jeż podziękował dzieciom i ich opiekunom za trud kolędniczy i za wszystko, co robią na rzecz misji. Zachęcał również, by dzieło Kolędników Misyjnych przedłużyli na cały rok poprzez zaangażowanie w Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci.

Zakończenie kolejnego roku formacji PDMD

PDMD z naszej parafii stara się realizować to powołanie przez

• cotygodniowe spotkania,

• nabożeństwa misyjne,

• różaniec misyjny,

• kolędowanie,

• Tydzień Misyjny,

• spotkania z misjonarzami,

• współpracę z fundacją „Dzieci Afryki”

• adopcję serca,

• kiermasze misyjne,

• czytanie „Świata Misyjnego”

• systematyczne ofiary na misje,

• modlitwę za rówieśników .

Zakończenie Roku Katechetycznego